NEW YORK (AP) — Amazon, Perşembe günü 2015’ten bu yana ilk üç aylık zararını bildirdi; para kazandıran juggernaut, pandeminin neden olduğu çevrimiçi alışverişteki yavaşlama ve elektrikli araç girişimine yaptığı yatırımın büyük bir düşüşüyle durdu.

Seattle merkezli e-ticaret devinin hisseleri mesai sonrası işlemlerde neredeyse% 10.

Amazon, yılın ilk üç ayında 3.84 milyar dolar veya hisse başına 7.56 dolar zarar bildirdi. Bir yıl önce, ilk çeyrekte hisse başına 8,1 milyar dolar veya 15,79 dolar kar bildirdi. Factset’e göre Wall Street analistleri son çeyrekte hisse başına 8.35 dolar kar bekliyorlardı.

Amazon’un raporundaki kırmızı mürekkep okyanusu, şirketin Rivian Automotive’e yaptığı hisse senedi yatırımının değerinde 7.6 milyar dolarlık bir kayıp olduğunu açıkladı.

Yine de, çevrimiçi harcamalardaki yavaşlama gerçek ve geniş tabanlıdır. Mastercard ödeme ağı üzerinden yapılan harcamaları izleyen ve nakit ve çeklerle yapılan diğer ödemeler için anket tahminlerini izleyen Mastercard Spendingpulse’a göre, mağaza içi satışlar artarken, pandeminin başlamasından bu yana çevrimiçi satışlarda düşüş gösteren ilk ay Mart.

Amazon, COVID-19 pandemisi sırasında, insan temasını sınırlamak isteyen ev sahibi insanların ihtiyaç duydukları şeyi satın almak için çevrimiçi hale gelmesiyle zenginleşti. Ancak aşılanan Amerikalılar dışarı çıkmakta daha rahat hissettikçe büyüme yavaşladı. E-ticaret araştırma firması MarketPlace Pulse’a göre, geçen yıl Amazon’da satılan malların değeri 2020’ye kıyasla yarı yarıya arttı.

Diğerleri gibi Amazon da enflasyondan, tedarik zinciri sorunlarından ve işgücü kıtlığından kaynaklanan baskılarla uğraşıyor. Geçtiğimiz çeyrekte şirket, yıllık Prime üyelik ücretini 2018’den bu yana ilk kez 20 $ artırdı. Artan yakıt maliyetlerini ve enflasyonu dengelemek için, yerine getirme hizmetlerini kullanan üçüncü taraf satıcılardan aldığı ücretlere% 5 ek ücret de ekledi.

Gelir, 2021 yılının ilk çeyreğinde 108.52 milyar dolara kıyasla% 7 artarak 116.44 milyar dolara yükseldi ve şirketin art arda altıncı çeyreğini temsil ederek 100 milyar doları aştı. Amazon 112 milyar dolar ile 117 milyar dolar arasında satış öngörmüştü. FactSet tarafından ankete katılan analistler 116, 5 milyar dolar bekliyorlardı.

Amazon, cari çeyrek için satışların 116 milyar dolar ile 121 milyar dolar arasında olmasını bekliyor. Factset’e göre bu, sektör analistleri arasında 125.33 milyar dolarlık ortalama beklentiden daha düşük

Şirketin iş gücünün içinde büyüyen sendikalaşma itme yüzleri gibi sonuçlar çıktı. Şu anda, yakındaki bir tesisteki işçilerin bu ayın başlarında sendikalaşmak için oy kullandığı aynı bölge olan New York’taki Staten Island’daki bir şirket deposunda ikinci bir sendika seçimi devam ediyor. Amazon, Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu’na seçimle ilgili itirazlarda bulundu ve oylamayı yeniden yapmak istiyor.

Bessemer, Alabama’daki ayrı bir sendika seçiminin nihai sonucu hala havada ve dengede asılı duran 416 olağanüstü meydan okuma oyu ile havada. Oy pusulalarının incelenmesine ilişkin duruşmaların önümüzdeki haftalarda başlaması bekleniyor.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.