Salı günü, Elon Musk, Twitter’ı satın alma şartlarını heceleyen bir anlaşmanın 95 sayfasının tümünü kabul etti. Çarşambaya gelindiğinde artık uymuyor gibiydi.

Guardian’a göre, gelecekteki çalışanlarını eleştiren yorumculardan gelen birkaç tweet, milyarderden gelen yanıtları kabul etti. Anlaşma, Twitter’da 86 milyon takipçisi olan Musk’un, “bu tür tweetler şirketi veya temsilcilerinden herhangi birini küçümsemediği sürece yayınlamaya devam etmekte özgür olduğunu söylüyor.” Tweetleri, çalışanlara yönelik çevrimiçi eleştirilere yol açtı.

 

İlk tweet’i, Twitter’ın hukuk şefi Vijaya Gadde’ye sitenin “en iyi sansür savunucusu” olarak atıfta bulunan podcast sunucusu Saagar Enjeti’ye bir cevaptı.” Yorum, Twitter’ın 2020’de Hunter Biden hakkında bir New York Post makalesinin paylaşılmasını engellediğine dair bir ima oldu.

Musk, “Doğru bir hikaye yayınlamak için büyük bir haber kuruluşunun Twitter hesabını askıya almak açıkça inanılmaz derecede uygunsuzdu.” Kullanıcılar Musk’un tweet’ine atladılar, bazıları Hindistan’da doğan Gadde’ye ırkçı referanslar yaptı.

Musk onu etiketlemedi ya da isminden bahsetmedi, ancak yorumu 400.000 kullanıcı tarafından görüldü.Çarşamba günü Musk, Washington Post’a göre “sol kanat yanlılığının” Twitter’ın kararlarını etkilediğini öne süren bir memeyi tweetledi.

Mike Cernovich’in başka bir Twitter avukatı olan Jim Baker’ı Fbı’da yaptığı çalışmalarla ilgili eleştirdiği bir tweet de Musk’tan bir yanıt aldı. “Kulağa oldukça kötü geliyor” diye yazdı.

Twitter, Musk’un tweet’leri hakkında yorum yapmadı, ancak diğer çalışanlar Gadde’ye destek verdi. Gizlilik mühendisliği başkanı Lea Kissner, “@vijaya, empatinin yumruğu.” Diğer çalışanlar, şirket içinde ve dışında, Musk’un tweet’lerinden zarar görebileceklerinden endişe duyuyorlar.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.