HOUSTON (AP) — Nefes alamayan ve geçen yılki Houston’daki ölümcül Astroworld müzik festivali’nde büyük bir kalabalık dalgalanmasından kaçmak için net bir yolu olmayan panik konsercilerin deneyimleri Cuma günü yayınlanacak bir belgeselde yer alıyor.

Ancak festivalin organizatörü rolüyle dava açılan Live Nation’ın avukatları, “Concert Crush: Travis Scott Festivali Trajedisi” belgeselinin tanıtımının jüri havuzunu “lekeleyebileceğinden endişe duyduklarını söylüyor.” Davada bir tıkaç emri çıkarıldı, ancak Live Nation’ın avukatları trajediyle ilgili dava açan bir avukatın da belgeselin ortak yapımcılığını yaptığını söylüyor.

Filmin yönetmeni Charlie Minn, neler olduğunu halka göstermeye çalışan dengeli ve adil bir film çektiğine inandığını söyledi.

“Benim işim mağdurun bakış açısından en doğru, dürüst, samimi belgeseli yapmak… Tekrar olmasını önlemek için bu hikayeleri bilmemiz gerekiyor, ”dedi Minn Associated Press’e.

Kasım ayından sonra yaklaşık 500 dava açıldı. 5. konser, popüler bir rapçi olan Scott tarafından yönetildi. Büyük kalabalık dalgası sırasında on kişi öldü ve yüzlerce kişi yaralandı. Scott da dava ediliyor.

Austin, Dallas ve Houston da dahil olmak üzere 11 Teksas şehrinde açılan belgesel, kalabalık dalgalanmasından kurtulan birkaç kişiyle yapılan röportajları içeriyor. Filmde ayrıca, insanların yardım için defalarca çığlık attığını duyabilecekleri konser izleyicileri tarafından çekilen cep telefonu videosu da yer alıyor.

“Arkadaş olarak gördüğümüzü ve aslında yaşadıklarımızı aile açıklamak zordur ve (Belgesel) insanlar bir sürü fırsat ver, eğer sen orada değilsen, konsere katıldı ama film görünmüyor kim Frank Alvarez,” dedi anlamak olacağını düşünüyorum.

Film, konsercilerin yaşadıklarını ve trajediye neyin yol açtığını vurguluyor, diyor Houston banliyösünde bir lisede ölümcül 2018 çekimleri ve ABD-Meksika sınırındaki şiddet hakkında belgeseller çeken Minn.

Film, Scott’ın kayıplara yol açan koşulları önlemek için daha fazlasını yapabileceğini öne sürüyor, ancak Minn bunun “Travis Scott’a yönelik bir hit parça” olmadığını söyledi.” Live Nation ve Houston polisi de dahil olmak üzere başkalarının güvenliği artırmak veya tehlikeye daha hızlı yanıt vermek için daha fazlasını yapıp yapamayacağını da sorguladığını söyledi. Minn, Scott, Live Nation ve Houston polisinin belgesel için röportaj yapmayı reddettiğini söyledi. Houston polisi felaketi araştırıyor.

Bu ay yayınlanan bir raporda, Teksas Valisi Greg Abbott tarafından oluşturulan bir görev gücü, bu tür olaylar için izinlerle ilgili sorunları ortaya çıkardı ve böyle bir gösteriyi durdurmak için “açıkça özetlenen tetikleyiciler” çağrısında bulundu.

Live Nation’ın avukatları, bu ay davalardaki tüm duruşma öncesi meseleleri ele alan eyalet Bölge Yargıcı Kristen Hawkins’e yazdığı bir mektupta endişelerini dile getirdiler.

Live Nation’ın avukatlarından ikisi olan Neal Manne ve Kevin Yankowsky, ”Davacıların avukatlarının filme katılımı ve film yapımcılarının ve yapımcıların bunun için üretmeye çalıştıkları tanıtım, jüri havuzunu kirletme çabalarıyla ilgili önemli konular ortaya koyuyor” dedi. mektupta.

Ancak avukatlar Hawkins’ten belgeselle ilgili herhangi bir özel işlem yapmasını istemediler.

Manne ve Yankowsky yorum isteyen e-postalara yanıt vermedi. Live Nation, olanlardan dolayı “kalbi kırılmış” olduğunu söyledi ancak sorumluluğu reddetti.

Scott’ın avukatları Perşembe günü bir e-postada belgeseli görüp görmediğini bilmediklerini ve Live Nation tarafından herhangi bir sorun yaşayıp yaşamadıkları sorulduğunda ortaya çıkan endişelere atıfta bulunduklarını söyledi.

Avukatları, ”Bay Scott, memleketi Houston’daki hayırsever çalışmalarına ve her ikisi de uzun süredir devam eden çabalar olan ülke genelinde düşük gelirli renk topluluklarına odaklanmaya devam ediyor” dedi.

Cleveland’daki Case Western Reserve Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Cassandra Burke Robertson, yargıcın gag emriyle bile İlk Değişiklik endişeleri nedeniyle belgeselle ilgili herhangi bir işlem yapması durumunda şok olacağını söyledi.

“Buradaki halkın, olanları keşfetmeye ve gelecekte benzer trajedilerden kaçınmaya olan ilgisinin gerçekten büyük bir ilgi olduğunu düşünüyorum. Robertson, bunun belirli bir davanın belirli sonucunun çıkarlarından daha ağır basması muhtemel ”dedi.

Belgeselde röportaj yapılan yaklaşık 1.500 konser katılımcısını temsil eden bir avukat olan Brent Coon, davanın yargılanması durumunda filmin tarafsız bir jüri seçme yeteneğini etkileyeceğini düşünmediğini ve bunun yıllar sürebileceğini söyledi.

“Bu davadaki hiçbir avukatın alevleri değiştirmek için fazla bir şey yapabileceğini sanmıyorum… halkın bütün bunları algılaması ne olacak, ”dedi Coon.

Davaya dahil olmayan Robertson, filmin ortak yapımcılarından Rick Ramos’un dava açan konser katılımcılarını temsil etmesinin bazı etik kaygılara yol açabileceğini söyledi. Ramos’un belgesele katılımından nasıl maddi olarak yararlandığı belli değildi.

Ramos Perşembe günü yorum yapmaktan kaçındı.

“Şahsen, bekleyen hukuk davaları sırasında böyle bir şeye sponsor olmayacağım. Bunda yanlış bir şey olduğunu sanmıyorum. Bu sadece yapmayacağım bir şey, ”dedi Coon.

Minn, Ramos’un katılımı ile ilgili sorulan soruların geçerli olduğunu ancak katılımını asla gizlemediğini söyledi.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.