WASHINGTON (AP) — Başkan Joe Biden ve first lady Jill Biden Perşembe günü Beyaz Saray’da ilk resmi film gösterimlerine ev sahipliği yapacaklardı.

Bidenler, Doğu Kanadının zemin katındaki Beyaz Saray sinemasında Yom HaShoah ve Holokost Anma Haftası onuruna Hbo’nun “Kurtulan” ını gösterecek.

Film, toplama kampı mahkumlarının hayatlarını kendi hayatlarını kurtarmak için tehlikeye atan boksör Harry Haft hikayesini anlatıyor. Film Haft ‘in Nazi ölüm kampı sisteminin merkezi bir parçası olan Auschwitz’ deki deneyimini dramatize ediyor.

Müze ve anıt web sitesine göre, Alman işgali altındaki Polonya’da yaklaşık 1,3 milyon insan Auschwitz’e sürüldü ve en az 1,1 milyon kişi öldü.

Beyaz Saray’a göre, yönetmen Barry Levinson, Haft oynayan aktör Ben Foster, filmin yapımcıları ve Amerikan Yahudi Cemaati temsilcilerinin katılması bekleniyordu.

HBO, Holokost Anma Günü’nü kutlamak için Çarşamba günü “Survivor” a giriş yaptı. Film, Nazi Almanyası’nın Avrupalı Yahudileri toplu öldürmesinin bir parçası olarak ölen 6 milyon Yahudiyi onurlandırıyor.

Beyaz Saray sineması, Doğu Kanadında bir vestiyeri tiyatroya dönüştürülen Başkan Franklin D. Roosevelt’e kadar uzanıyor ve burada Avrupa ve Asya’da yapılan İkinci Dünya Savaşı savaşları da dahil olmak üzere haber makaralarını izledi.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.