SACRAMENTO, Kaliforniya. (AP) — Kaliforniya’nın başsavcısı Perşembe günü Exxonmobil’i, küresel bir plastik kirliliği krizine neden olduğu iddia edilen rolü nedeniyle petrol endüstrisine yönelik türünün ilk örneği olan daha geniş çaplı bir soruşturma olarak adlandırdığı şeyin bir parçası olarak celp etti.

Başsavcı Rob Bonta, endüstrinin on yıllardır petrol bazlı plastik ürünlerin geliştirilmesini ve kullanılmasını teşvik ederken, halkın yaygın kullanımının çevreye ve halk sağlığına zarar verdiğini anlamasını en aza indirmeye çalıştığını söyledi.

”Her hafta, içtiğimiz su, yediğimiz yiyecekler ve soluduğumuz hava yoluyla kredi kartı değerinde bir plastik eşdeğeri tüketiyoruz” dedi ve Dünya Çapında Doğa çevre Fonu grubu için yapılan 2019 araştırmasına atıfta bulundu.

Bonta, petrokimya şirketlerinin “halkı aldatmaya yönelik tarihi ve süregelen çabaları” olarak adlandırdığı yasayı ihlal edip etmediklerini değerlendirecek.” Bonta, Exxonmobil’in küresel plastik kirliliğinin önemli bir kaynağı olarak ve plastiklerle ilgili kamuoyu aldatmacasında öne çıktığı iddia edilen rolü nedeniyle mahkeme celbi aldığını söyledi.

ExxonMobil ve Batı Plastik Birliği hemen yorum yapmadı ve Batı Devletleri Petrol Birliği yorum yapmayı reddetti.

Ancak plastik üreticilerini temsil eden Amerikan Kimya Konseyi, ABD’nin “plastik üreticilerinin daha sürdürülebilir bir geleceğe kararlı olduklarını ve eyalet, federal ve uluslararası düzeyde kapsamlı ve cesur eylemler önerdiklerini” belirten bir bildiri yayınladı.”

Endüstri grubunun desteklediği girişimler arasında, 2030 yılına kadar ABD’deki tüm plastik ambalajların en az% 30 oranında geri dönüştürülmüş plastik içermesini talep etmek; geri dönüşümü artırmaya yardımcı olmak için üreticileri ambalajdan sorumlu kılmak; ve sorunla yüzleşmek için yasal olarak bağlayıcı bir küresel anlaşmayı desteklemek.

Ancak Bonta, endüstrinin on yıllardır “yeşil yıkama” ile uğraştığını ve tüketicilerin plastiklerin çevre dostu olduğuna inanmalarına yol açtığını söyledi — büyük ölçüde geri dönüştürülebildikleri için.

Bu pazarlama çabası “insanları daha fazla tüketmek ve daha fazla plastik satın almak için rahat ettirdi” dedi. “Ve bu gerçekten araştıracağımız aldatmacanın kalbi.”

Bonta, şirketlerin haksız rekabeti, aldatıcı iş uygulamalarını veya “yeşil yıkamayı” yasadışı hale getirmeyi yasaklayan yasaları ihlal etmiş olabileceğini söyledi.

Bir hukuk davası potansiyel olarak para cezası veya tazminat talep edebilir, ancak Bonta asıl amacının şirketlerin plastik atıkları temizlemelerini, plastik imalatında değişiklik yapmalarını ve “plastikler hakkında aldatıcı olmayan konuşma biçimlerini teşvik etmelerini gerektiren yasal bir emir veya uzlaşma olduğunu söyledi.”

Bonta, ”Esasen plastiklerin geri dönüşümsüzlüğünün altında yatan soruna gerçekten bakıyoruz ve bu büyük bir sorun” dedi. “Ve bunun onlarca yıllık bir aldatma kampanyasıyla beslenip beslenmediğini araştırıyoruz.”

Soruşturmanın tamamlanması için zaman çizelgesi yok, ancak Bonta “aciliyet düzeyiyle” devam ettiğini söyledi.”

Bonta’nın hamlesi, atılan plastiklerin yaygınlığı ve gıda zincirindeki “mikroplastik” atıkların rolü konusunda artan farkındalığın ortasında geliyor.

Bilim adamları hala, bazıları çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük olan, parçalanmış plastiğin küçük parçalarından kaynaklanan insan zararının kapsamını ve derecesini inceliyorlar.

Ulusal Bilimler Akademisi Aralık ayında yaptığı açıklamada, dünyanın en iyi plastik atık üreticisi olan ABD’nin plastik üretimini azaltması gerektiğini, çünkü okyanusta ve diğer su yollarında çok fazla rüzgar olduğunu söyledi.

Bonta gibi, bilim adamları da geri dönüşümün sorunu çözmeyeceğini söylediler. Bonta, çoğu plastiğin geri dönüştürülemeyeceğini ve genel geri dönüşüm oranlarının hiçbir zaman% 9’u geçmediğini söyledi. Gerisi yakılır, çöplüklere konur veya çevreye kaçar.

Kaliforniya, pazar rüzgarlarına karşı geri dönüşümü teşvik etmek ve kolayca yeniden kullanılabilecek ürünleri sıralamak için mücadele eden devletler arasında yer alıyor.

California, tek kullanımlık plastik poşetleri yasakladı ve pipet, plastik mutfak eşyaları ve baharat paketlerinin kullanılmasını engelliyor.

Los Angeles Kent Konseyi bu hafta, şehir mülklerinde ve etkinliklerinde plastik torba, mutfak eşyaları ve kapların kullanımını daha da kısıtlayan 14 önlemi onayladı. Los Angeles County denetçileri geçen hafta tek kullanımlık plastik ürünleri kısıtladı.

Kaliforniya, su yollarında ve plajlarda plastik kirliliğini temizlemek için her yıl yaklaşık 500 milyon dolar harcıyor, diyor bu yıl yeniden seçilmek üzere çalışan bir Demokrat olan Bonta. Soruşturmayı Güney Kaliforniya’daki Dockweiler Eyalet Plajı’nda okyanus zeminiyle duyurdu.

Petrokimya şirketleri, fosil yakıtların kullanımının kademeli olarak yenilenebilir enerji ile değiştirilmesiyle plastik üretimini artırdığını söyledi. 1950’li yıllarda dünya genelinde yıllık olarak üretilen yaklaşık 1,5 milyon ton plastik, şu anda yıllık 300 milyon tonun üzerindedir.

Biyolojik Çeşitlilik Merkezi, Bonta’nın araştırmasını “çok önemli bir adım” olarak nitelendirdi, ancak plastik ve üretiminin nihayetinde sağlıklı bir gezegenle uyumsuz olduğunu söyledi.

“Plastik çöp üreten durdurmak zorundayız,” grup bir açıklamada.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.