Bir ESPN sunucusu, geçen sonbaharda ilgisiz bir podcast’te konuk olarak yaptığı açıklamalar nedeniyle kendisine karşı misilleme yaptığını söyleyerek ağa dava açtı. The Wall Street Journal’a göre, Sage Steele tarafından yapılan dosyalama, şirketin eylemlerinin sözleşmesini ihlal ettiğini ve ifade özgürlüğü hakkını ihlal ettiğini söylüyor.

Steele, Eylül ayında eski NFL oyun kurucusu Jay Cutler’ın ev sahipliği yaptığı bir podcast’te göründükten sonra geçici olarak yayından kaldırıldı. Davası, işverenini başka misilleme önlemleri almakla da suçluyor.

 

Steele’in podcast hakkındaki yorumları, eski Başkan Obama’nın ırksal kimliği (yaptığı gibi biracial yerine Siyah olarak tanımladığı “büyüleyici” olduğunu söyledi) ve koronavirüs aşısı zorunlulukları (onları “hasta” olarak nitelendirdi) gibi konularla ilgiliydi.

Eleştiri sosyal medyada ortaya çıktığında ESPN ona ara vereceğini söyledi; Ağın öyle olmadığını söylese de askıya alındığını düşünüyordu. Dava, Steele’in özür dilemek zorunda kaldığını söylüyor.

Steele, işinden birkaç hafta uzak kaldıktan sonra büyük görevlerden alındığını söylüyor. İnsan kaynaklarına şikayette bulunduğunda, Ustalar için ortak barındırma işi teklif edildi.Cutler’in podcast’i ESPN veya Walt Disney Co. ile bağlantılı değildir. ağın ana şirketi ve Steele, özel bir vatandaş olarak göründüğünü ve ağ için konuşmadığını savunuyor.

Dava, espn’in haber personelinin siyasi veya sosyal konular hakkında konuşmasını yasaklayan politikasını seçici bir şekilde uyguladığını söylüyor Hollywood Reporter. Ağ, podcast yorumları üzerine Steele’e karşı herhangi bir disiplin önlemi almadığını söyledi.

Bir ağ bildirisinde, “Sage, espn’in en yüksek profilli içeriğinin bazılarında değerli bir katkı olmaya devam ediyor” dedi. Davası belirtilmemiş zararlar istiyor.

Newser’den Daha Fazlası

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.