WİNSTON—SALEM, NC (AP) – Hakimler Perşembe günü, NBA yıldızı Chris Paul’un büyükbabasını gençken öldürmekten suçlu bulunan dört adamın masumiyet iddialarını reddetti, ancak önemli bir tanık ifadesini geri çevirdi.

2020’de Kuzey Carolina Masumiyet Soruşturma Komisyonu, davalarını üç Yüksek Mahkeme hakiminden oluşan bir panele göndermek için gerçek masumiyete dair yeterli kanıt buldu.

Ancak Perşembe günü, Forsyth County mahkeme salonunda sekiz gün süren bir duruşmadan sonra, üç hakimli bir panel sanıklar Rayshawn Banner, Christopher Bryant, Nathaniel Cauthen ve Jermal Tolliver’in iddialarını reddetti, Winston-Salem Journal bildirdi.

61 Yaşındaki Nathaniel Jones, Kasım 2002’de bağlandıktan, dövüldükten ve soyulduktan sonra Winston-Salem evinin önünde kalp krizinden öldü. Torunu Paul, o zamanlar seçkin bir lise basketbolcusuydu ve şimdi Phoenix Suns için oynuyor.

Jones’un ölümü sırasında 15-14 yaşlarında olan Cauthen ve kardeşi Banner, birinci derece cinayetten mahkum edildi ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Bryant, Tolliver ve Dorrell Brayboy – o sırada 15 kişi – ikinci derece cinayetten mahkum edildi ve hapis cezasına çarptırıldıktan sonra serbest bırakıldı. Brayboy, 2019’da bir Winston-Salem süpermarketinin önünde ölümcül bir şekilde bıçaklandı.

Winston-Salem Journal’a göre, erkekler Winston-Salem polis dedektifleri tarafından saatlerce sorgulandıktan sonra suçlandı. Gazeteye göre, komisyon personeline, komisyon üyelerine ve yargıçlara masum olduklarını ve dedektiflere Jones’un ölümüyle hiçbir ilgisi olmadığını her söylediklerinde yalan söylemekle suçlandıklarını söylediler.

Bazı durumlarda, polis dedektiflerinin onları ölüm cezasıyla tehdit ettiğini söylediler. Bryant, bir dedektifin kolundaki bir yeri işaret ettiğini ve ölümcül iğne iğnesinin oraya gideceğini söyledi. Bryant birkaç dakika sonra kendini suçlamaya başladığını söyledi.

Jones’un aracından kaldırılan parmak izleri de dahil, adamları olay yerine bağlayan kesin bir fiziksel kanıt yok. Komisyon ayrıca suç mahallindeki eşyalar üzerinde mahkumiyet sonrası DNA testi yaptı, ancak adamlarla eşleşmedi.

Chris Paul duruşma hakkında kamuoyuna açıklama yapmadı. Robin Paul, annesi ve teyzesi Rhonda Hairston Çarşamba günü kürsüye çıktılar ve Jones’un cinayetinden hüküm giyen adamların suçlu olduğuna inandıklarını söylediler.

Jones’un ölümünden iki ay önce çocuklarla tanıştığında genç olan Jessicah Black, onlarla takıldığını ve sık sık esrar içerek onları dolaştığını ifade etti. Black polise verdiği demeçte, iki duruşmada bazı çocukların Jones’u soymaktan bahsettiğini duyduğunu ve Belview Park’taki piknik masasında Jones’un evinden yaklaşık 100 metre (91 metre) uzakta oturduğunu ve Jones’un çığlık attığını duyduğunu ifade etti. saldırı sırasında.

Şimdi 36 yaşında olan Black, önceki ifadesinin tümünü geri çekti ve geçen hafta mahkemede hepsinin yalan olduğunu söyledi. Polis dedektiflerinin onu yalan beyanda bulunmaya zorladığını ve duymak istediklerini söylemezse cinayetten müebbet hapse gireceğini söylediğini söyledi. Asla cezai olarak suçlanmadı.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.