2022, konut ekran teknolojileri için önemli bir yıl olacak şekilde şekilleniyor. QD-OLED (Quantum Dot-OLED), düzenli OLED performansta bir vites değiştirirken ve Lazer TV alter ego’nun izniyle Ultra Kısa Atış projeksiyonu projeksiyona yeni bir hayat verse bile, bu yıl tüketiciye ilk çıkışını yapmak istiyor.

Muhtemelen, en ilgi çekici yeni ekran geliştirme QD-OLED’DİR. Uzun zamandır beklenen, teknolojiyi CES 2022’de resmileştirmek için Samsung Ekranına düştü. QD-OLED, oled’in tanınmış avantajlarını, özellikle üstün siyah seviye performansını, Quantum Dot’un artan renk hacmi ve parlaklığı ile birleştirir.

SABİT ÇEKİŞ
Medya ve eğlenceyi kapsayan Futuresource Consulting’in önde gelen pazar analisti David Sidebottom, bu yeni ekran seçeneğinin orta vadede istikrarlı bir çekiş kazanacağına ve Sony ve Samsung’un aktif olarak tanıtımını yapacağına inanıyor.

“QD-OLED, kendi kendine yayılan pikselleri kullanması nedeniyle oled’e geniş ölçüde benziyor, ancak farklılıklar var” diyor. “OLED şu anda gerçek siyahı gösterebilen tek ekran türü olarak kabul edilirken, QD-OLED, 2000 nit’e kadar yüksek parlaklıkta görüntüler üretmek ve geliştirilmiş renk aralığıyla daha iyi.

“Belki de hala tüketici çekiminden ziyade bir OEM itişidir. Çoğu kitlesel pazar müşterisi, bir TV satın almayı düşünene kadar teknolojiyle gerçekten ilgilenmez ve daha sonra bağlantı ve ses desteği de dahil olmak üzere yalnızca video kalitesinden daha fazlası hakkında kararlar alırlar.”

Samsung Display, teknolojiyi Ces’te açıklarken, ürünü, özellikle de bu yıl 55 ve 65 inç ekran boyutlarında gönderilecek olan Master Serisi QD-OLED A95k’yı duyurmak Sony’ye bırakıldı.

Samsung’un ilk QD ekran modellerini yakında, başlangıçta 55 ve 65 inç ekran boyutlarında duyurması bekleniyor.

Bu arada, LG Display tarafından savunulan W-OLED, ileriyi destekliyor. LG, geliştirilmiş ısı dağılımı sayesinde elde edilen Parlaklık Artırma teknolojisini kullanan birinci sınıf Evo OLED panel tasarımının yeni bir versiyonunu duyurdu. Bu yeni Evo paneli, markanın duvara asılan, CI dostu Galeri ekranlarında piyasaya sürülecek.

Distribütör Awe’den MD Stuart Tickle, ”Ekranlar sürekli gelişiyor ve her teknolojinin kendine özgü faydaları var” diyor. “Mikro LED kesinlikle birçok avantaj sunuyor, ancak teknoloji, oled’in evrimlerinin çok anlamlı olduğu kadar yüksek bir fiyata sahip. Saf görüntü kalitesi açısından, OLED en iyi performansı sunar, bu nedenle QD-oled’in iki büyük oyuncudan çıktığını görmekten heyecan duyuyoruz.”

Peki AWE şu anda konut kurulumları için hangi ekranları öneriyor? Tickle, ”Sony, işleme ve mercekten oturma odasına deneyimi nedeniyle her zaman saf görüntü kalitesi açısından oradaydı, ancak LG, estetik açısından oyun ve Galeri OLED ile ön planda oldu” diyor.

“Panasonic ayrıca, ayrı bir sistem istenmiyorsa dahili hoparlörlere sahip hepsi bir arada mükemmel bir çözüm sunuyor. Ancak, Samsung’un qled’i zorlamasının gücünü görmezden gelmek zor … ”

Oyun, özellikle medya odalarında teknik özellikler ve kullanım üzerinde önemli bir etkiye sahip olmaya başlıyor. Yeni nesil oyun konsolu sahipliğindeki bir artış, ekran bağlantısına dikkat çekti ve HDMI 2.1 4k 120Hz desteği, medya odası kurulumları için giderek daha fazla ön koşul olarak görülüyor.

Sidebottom, ”HDMI 2.1, cihazların en yüksek çözünürlükte, kare hızlarında ve kalitede görsel-işitsel deneyimler sunmasına izin verdiği için yeni kurulumlar için hayati bir ektir” diyor. “HDMI 2.1, önde gelen oyun konsollarında standarttır ve yüksek yenileme hızları sağlar ve şu anda 2022 boyunca UHD Akıllı TV’lerde tanıtılmaktadır.

“HDMI 2.1’in ana özelliği, yerel olarak 4Kp120 ve 8Kp60 desteği olmakla birlikte Değişken Yenileme Hızı (VRR), Dinamik HDR ve Hızlı Ortam Değiştirme desteği de içeriyor. Ayrıca, AV alıcıları ve ses çubukları için eARC desteği de var ve ses kalitesini çok daha sürükleyici bir deneyim oluşturmak için bir araya getiriyor. Oyun, bugün tüm unsurları sergilemede en umut verici olanı sergileyen bir uygulamadır.”

MEDYA ODALARI
“Yıllar geçtikçe herkes bir sinema odası istedi ve bu ifade hala kullanılan en yaygın ifade olsa da, şu anda gerçekten sattığımız şey medya odaları, sadece bazılarının özel bir sinema odası estetiği var!” HUŞU Gıdıklıyor diyor. “Demek istediğim, bunlar genellikle eğlence alanları, filmler için kullanılan aile odaları, Netflix, oyun, canlı spor vb. Bu nedenle, HDMI 2.1, hdr’nin getirdiği birinci sınıf film deneyimi için esastır, ancak 4k 120fps, oyuncular için mükemmeldir.”

Panasonic ve Philips, 2022 modellerinde bir Oyun Çubuğu arayüzü ile LG ve Samsung’un liderliğini takip etmekte hızlı davrandılar.

Pansonic Oyun Kontrol Panosu kare hızını, HDR meta verilerini ve kroma alt örnekleme verilerini aktarırken, Karanlık Görünürlük Artırıcı, oyuncunun karanlık sahnelerin neredeyse siyah kısmını, gölgelerde gizlenen düşmanları daha iyi tespit edebilmeleri için ayarlamasına olanak tanır. LZ2000 OLED aralığının en üstünde görmeyi bekliyoruz.

BÜYÜK EKRANLAR
Daha büyük ekranlara yönelik eğilim de hızla devam ediyor. LG, 2022 için 83 inçlik bir model duyurdu ve 97 ile 77 inçlik OLED modelleri arasında yeni bir seçenek sunarken Panasonic, premium LZ2000 modeli için 77 inçlik bir ekran duyurdu ve buna ‘Master OLED Pro Cinema Size’ adını verdi. LG ayrıca sadece 42 inç daha küçük bir OLED sunuyor.

Bu arada Samsung, 2022’de Micro LED teknolojisi desteğini artırıyor ve görüntü teknolojisi geliştirmelerini ve entegre Dolby Atmos sesini duyurdu. Marka ayrıca 89 inçlik bir seçenek ekledi ve kurulum fırsatlarını genişletti.

Bu yıl, Micro LED modülleri 20 bitlik gri tonlama derinliğini destekleyecek ve Dolby Atmos üst, yan ve alt kanal hoparlörleri aracılığıyla teslim edilecek. Ama fiyatı fahiş kalır.

Tickle, ”Mikro-LED’in yakın zamanda tiyatrolarda projeksiyonu devirmesi için çok az neden var” diyor. “En büyük avantajlardan biri, kendinden aydınlatmalı teknolojinin daha yüksek parlaklıktaki alanlarda performans gösterme yeteneğidir. Doğası gereği, ev sineması ve ticari sinema karanlık bir ortamda olma eğilimindedir, bu nedenle faydalar azalır. 10 bin sterlinlik bir projektör, 3,5 metrelik bir ekranı kontrollü aydınlatmada kolayca doldurabilen yerel bir 4K lazer görüntüsü sunar. Bir kullanıcı bir medya odası için Mikro LED isteyebilir, ancak maliyetin 20 veya 30 katından bahsediyorsunuz, bu yüzden bu sadece uber zenginleri içindir. En birinci sınıf ve en büyük ev sinemaları için, 4m’den 6m’ye kadar olan bir ekran en büyük ekran boyutudur ve bu, DCI-P3’ün yüzde 100’ünü karşılayan 10.000 lümenli bir projektör olan Sony GTZ-380 gibi bir projektörle elde edilebilir. Evet, 100 bin sterlinlik bir görsel çözüm, ancak bir tanesi Mikro LED’in maliyetinin yarısından daha az.”

SOL ALAN LAZERLERİ
Dikkat edilmesi gereken bir sol alan konut önerisi Lazer tv’dir. Özellikle Hisense, iki Ultra Kısa Atış lazer projektörünü zorlamayı planlıyor. L5 ve L9 Ultra Kısa Mesafeli lazer projektörleri ve ekran kombinasyonları 100 ve 120in paketlerinde mevcuttur. L5, tek bir lazer ışık motoruna sahip 2700 lümenli bir tasarımdır, L9 ise üçlü lazerli 300 lümenli bir modeldir.

Futuresource’un Sidebottom’u, ”Tüketici TV ekranı ekran boyutlarının, özellikle Avrupa evlerinde hantallıkla sınırlandığı noktadayız” diyor. “Ultra kısa mesafeli projeksiyon lazer TV (120in tek kullanarak gerçekten mümkün değil-daha büyük görüntüler oluşturduğundan UHD TV için daha sürdürülebilir bir alternatif olarak, ve özellikle 8K içerik için konumlandırılmış, bu yayın olmasa bile, birincil enerji masraflarının boyutta HD, 4K ve 8K görüntü sunma konusunda benzer olduğundan sac panel teknolojisi ekran, ama aynı zamanda, bu yüzden burada oynayan bir sürdürülebilirlik bakış açısı.”

ENERJİ VERİMLİ
Hisense satış müdürü Tyrone Hammill, Lazer TV’lerin tipik bir 75in plus ekrana göre yüzde 30 daha az enerji kullandığını söylüyor. ”Ayrıca büyük bir ekrandan daha geri dönüştürülebilir, bu yüzden en yeşil ve daha verimli TV ekran teknolojisidir” diye ekliyor.

Hammill, tüketicilerin Lazer TV’nin normal bir panele göre faydalarını takdir etmesiyle ABD’deki satışların arttığını belirtti. ”Avrupa’da Lazer TV’nin benimsenmesi daha yavaş oldu” diyor ve ekliyor: “Ancak montajcılara ve müşterilere teknolojinin ne kadar ilerlediğini ve Lazer TV’nin neden geniş formatlı ekranlara ciddi bir alternatif olacağını göstermek için daha fazlasını yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Bu bir eğitim sürecidir ve bu yıl sadece bilmeyen tüketicilerle iletişim kurmak için daha fazlasını yapacağız.”

Hammill, Lazer TV’nin geleneksel bir ekrandan daha iyi bir seçenek olduğu birkaç kullanıcı vakası olduğunu öne sürüyor. ”Evde sinema deneyimi yaratmak, Lazer TV’lerin en iyi yaptığı şeydir” diyor. “Razor sharp 4k’da 100 veya 120 inç’te bir film izlemekten elde ettiğiniz sürükleyici his, tartışmasız sadece bir TV’den daha iyi değil, aynı zamanda yerel sinemada elde edeceğiniz şeydir. Gerçek fark, oyun, film ve spor için bir TV gibi kullanabilmenizdir.. Gözler üzerinde de daha kolaylar, çünkü daha az mavi ışık yayarlar.”

Birçok entegratör için, Lazer TV’nin ideal medya odası görüntüleme çözümü olabileceği sonucuna varıyor.

“Özel bir sinemanın yerini tamamen alacağına inanmasam da, diğerleri için ekstra güç ve renkle birlikte Lazer TV kurmanın basitliği zorlayıcı olacaktır. Normalde neye mal olacağının bir kısmı için bir ev sineması sunuyorlar ve teknoloji olgunlaştıkça projektörler küçülecek ve mobilyalara entegre edilmesi daha kolay olacak.”

GELEN TEKNOLOJİ
Gelen yeni teknolojilerden, bir CEDIA üyesi olan Cinemaworks’ün sahibi Owen Maddock şöyle diyor: “Olması gereken ‘büyük bir kazanan’ olduğundan emin değilim – yeni teknolojiler ortaya çıkıyor, bizim gibi sistem tasarımcılarının daha önce yapamadığımız şeyleri yapmalarına izin verdikleri için bir etkisi var. Bu harika çünkü daha sık ‘evet’ diyebiliriz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.