EgyptAir Uçuş 804’te 19 Mayıs 2016’da Akdeniz’e dalmadan kısa bir süre önce duman tespit edildi ve gemideki 66kişinin ölümüne neden oldu ve ilk analizler terörizme işaret etti.

Şimdi, Fransız araştırmacılardan gelen bir rapor çok daha az hain bir şeye işaret ediyor: CBS News’e göre pilotlardan biri tarafından içilen bir sigaranın neden olduğu bir yangın.

İtalyan gazetesi Corriere Della Sera tarafından görülen yaklaşık 140 sayfalık bir belgeye göre, Paris’ten Kahire’ye giden uçağı nihayetinde mahkum eden yangın, muhtemelen yardımcı pilotun oksijen maskesindeki bir sızıntının ve söz konusu sigaradan gelen “kıvılcım veya alev” in neden olduğu yanmanın sonucuydu pilot ya da yardımcı pilot tarafından içiliyor.

 

Raporda, El Cezire’ye göre, bir bakım mühendisinin yardımcı pilotun oksijen maskesini kazadan üç gün önce maske değiştirdikten sonra “normal” modda değil “acil” modda bıraktığı belirtiliyor.

Böyle bir değişikliğin neden yapıldığı belli değil, ancak 2018’te bir Paris mahkemesinden önce konuşan uzmanlar, “bu ekipmanın değiştirilmesinin çok dikkatli bir doğrulama gerektirdiğini belirtti… oksijen sızıntıları özellikle tehlikelidir “diyor CBS.

Fransız araştırmacıların raporu ayrıca kazadan birkaç dakika önce maskedeki bir mikrofon tarafından alınan bir tıslama veya “hışırtı” sesini de detaylandırıyor.Independent, kaza anında kokpitte sigara içilmesine havayolu tarafından hala izin verildiğini ve pilotların bunu düzenli olarak yaptığını belirtiyor.

Fransa’nın hava kazası soruşturma ajansı, 2018’te kokpitte bir yangının kazaya yol açtığına inandığını söyledi; Mısırlı yetkililerin kendi soruşturmasından elde edilen bulgular hiçbir zaman kamuya açıklanmadı.

Kurbanların aileleri, sürecin yorucu olduğunu söyleyerek gerçeğe yaklaşmanın bu kadar uzun sürdüğüne inanamıyor. Kazada hem kardeşini hem de babasını kaybeden bir kadın Corriere Della Sera’ya “Sevdiklerimizi neden kaybettiğimizi bilmek istiyoruz ve bunu bugüne kadar bilmiyorduk” diyor.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.