Rusya’nın Karadeniz’deki kritik bir limanda gemilerini koruyan eşsiz bir muhafız ekibi var. Guardian’a göre, uydu görüntüleri Moskova’nın Kırım’daki Sivastopol limanındaki üssüne özel eğitimli yunuslar yerleştirdiğini gösteriyor.

İlk olarak ABD Deniz Enstitüsü tarafından ortaya çıkarılan görüntüler, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin başladığı Şubat ayında üsse iki yunus kalemi yerleştirdiğini gösteriyor.

Washington Post da görüntüleri elde etti. Yunusların muhtemel görevi: mayınları ve düşman dalgıçlarını aramak.

Rusya’nın uzun zamandır yunusları — ve hatta ara sıra beluga balinasını — bu amaçlar için kullandığı biliniyor ve ABD Donanması da New York Times’ın daha önce açıkladığı gibi aynı şeyi yapıyor.

Deniz aslanları da karışımda. Yine de yunuslar özellikle değerlidir çünkü okyanus tabanındaki nesneleri bulmalarına yardımcı olan inanılmaz sonarlara sahiptirler.

Ayrıca, insanlardan daha derine dalabilirler. Yine de Times bir efsaneyi çürütüyor: Askeri yunuslar öldürmek için eğitilmiyor. “Görevleri basitçe bir şeyleri bulmak ve işaretlemek ve ardından bölgeden mümkün olduğunca çabuk çıkmak; silahlı yunus yok.”USNI, Sivastopol’u Rusya’nın Karadeniz’deki en önemli üssü olarak nitelendiriyor ve orada bir dizi “yüksek değerli” gemi demirledi.

Ve onlar için en büyük tehdit, füze saldırısından ziyade denizaltı sabotajı, dolayısıyla yunus muhafızları. Guardian’a göre, Rusya’nın birkaç yıl önce Suriye’deki bir üssünde gemilerini korumak için yunusları kullandığına inanılıyor.

(Rus ordusundan kaçtığına inanılan bir beluga balinası Norveç’te bir sansasyon haline geldi.)

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.