LOS ANGELES (AP) — Los Angeles İlçesi Şerifi Alex Villanueva’nın en yakın danışmanlarından biri, kelepçeli bir mahkumun kafasına birkaç dakika diz çökmüş bir milletvekili hakkındaki soruşturmayı ele almasıyla ilgili soruları gündeme getirdikten sonra emeklilik veya indirgeme arasında seçim yapması söylendiğini söyledi.

10 Mart 2021 olayı videoya çekildi ve şerif yardımcısı olan Robin Limon, Perşembe günü Limon’un avukatı tarafından açılan bir davanın öncüsü olan yasal bir iddiaya göre, beş gün sonra Villanueva ve diğer iki şerif yetkilisiyle birlikte izlediğini söyledi. Villanueva’nın hızlı hareket etmesini bekliyordu, ancak milletvekilinin iç ve cezai soruşturmaları ertelendi.

Limon, Villanueva’nın davayı ele alması ve ülkenin yaklaşık 10.000 milletvekiline sahip en büyük şerif dairesi teşkilatının genel denetiminden dolayı hayal kırıklığına uğradı. İddiaya göre, Villanueva geçen ay “iki zehirli seçenek arasında” emekli olmayı ya da teğmen rütbesine dört aşamalı bir indirgemeyi seçmesini talep ettiğinde işler başa geldi. Onun yerine izin aldı.

“Şerifin suiistimalinin nedenleri iki yönlüydü: Şikayetçiye çeşitli yasadışı ve diğer haksız davranışlarda ihbarcı olduğu için misilleme yapmak ve aşırı güç kullanımı olayını daha da örtbas etmek” iddiası, mahkumun üzerine diz çökmüş milletvekiline atıfta bulundu.

Villanueva davayla ilgili herhangi bir yanlışı reddetti. Olaydan sekiz ay sonrasına kadar videoyu izlemediğini iddia ediyor.

Perşembe günü Bakanlığı tarafından yayınlanan bildiride, Limon iddiası üzerine yorum yok olacağını söyledi. Bildiride, “Gerçekleri mahkemede sunmayı dört gözle bekliyoruz.” denildi.

Limon’un iddiası, George Floyd’un boynuna 9 1/2 dakikaya kadar diz çöktüğü için cinayetten mahkum edilen eski Minneapolis polis memuru Derek Chauvin’in yargılanması için jüri seçiminin başlamasından iki gün sonra bir bölge adliyesinde meydana gelen olayla ilgili şerife karşı açılan ikinci dava.

Her ikisi de onu videodan kaynaklanan herhangi bir siyasi hasarı sınırlamak için bir örtbas düzenlemekle suçluyor – Villanueva ikinci bir dönem için çalışıyor — geçen ay Los Angeles Times’ın olayı bildirdiği ve videoyu yayınladığı zaman kamuya açık hale geldi. tanımlanamayan bir kaynaktan elde edildi.

Times, Villanueva’nın bir basın toplantısı düzenlemesinden iki gün sonra gelen ve videonun nasıl sızdırıldığını belirlemek için bir ceza soruşturmasının devam ettiğini söyleyen Limon’un iddiasını ilk kez bildirdi. Geçen ay haberi veren Times muhabirinin soruşturmanın bir parçası olduğunu söyledi.

Bu iddia gazeteden, Birinci Değişiklik savunucularından ve yerel politikacılardan hızlı bir kınama getirdi. Birkaç saat içinde Villanueva sözlerine geri döndü ve ajansın herhangi bir gazeteciye karşı suçlamada bulunmadığını söyledi.

Associated Press ve iki düzineden fazla diğer medya kuruluşu ve kuruluşu Perşembe günü Villanueva’ya eylemlerinin “Birinci Değişikliğe hakaret ve halkın Los Angeles halkına olan güvenini ihlal ettiğini” belirten bir mektup gönderdi.”

Limon’a göre, Villanueva’nın olayı milletvekiliyle örtbas etmeye çalışmasına neden olan “kötü tanıtımdan kaçınma” arzusuydu.

Videoda, Milletvekili Douglas Johnson’ın mahkum Enzo Escalante’yi adliyedeki bir duvara yaslanması için yönlendirdiği gösteriliyor. Escalante Johnson’a yumruk atıyor ve diğer milletvekilleri Escalante’yi yere indirip kelepçelemeye yardım ediyor.

Times , mahkumun kelepçelendikten, yüzü aşağı bakacak şekilde yerleştirildikten ve direniyor gibi görünmedikten sonra bile Johnson’ın dizini Escalante’nin başına üç dakikadan fazla sürdüğünü bildirdi. Cinayet ve diğer suçlamalardan yargılanmayı bekleyen Escalante, küçük yaralanmaların tedavisi için hastaneye kaldırıldı.

Villanueva Salı günü yaptığı açıklamada, Johnson’ın aylar sonra görevden alındığını ve cezai soruşturma altında olduğunu söyledi. Savcılar Johnson’ın davasını inceliyorlar ancak henüz herhangi bir suçlamada bulunulmadı.

Escalante, bir subaya direnmekle ilgili iki suçlamada suçsuz olduğunu iddia etti. Villanueva da dahil olmak üzere şerif departmanı üyelerine karşı medeni haklarının ihlal edildiğini iddia eden federal bir dava açtı.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.